niedziela, 14 lutego 2016

Szlak Piastowski

Szlak Piastowski to jeden z popularniejszych tras turystycznych pełen ciekawych zabytków i magicznych zakątków. Po raz pierwszy użyto tej nazwy w 1938 roku w "Przewodniku po Wielkopolsce: napisanego przez Jana Kilarskeigo. To ważny obszar w naszej historii, gdyż to właśnie tu miały miejsce początki naszego państwa. Szlak jest rozległy, gdyż przebiega przez województwo wielkopolskie i województwo kujawsko-pomorskie.

Szlak Piastowski zaczęto tworzyć w 1976 roku. Od tamtego czasu odrestaurowano wiele ciekawych zabytków, zagospodarowano interesujące miejsca, które dzięki temu możemy dziś zwiedzać i podziwiać. 

Główna oś szlaku liczy 115 km i biegnie z Poznania, przez Gniezno, Strzelno do Kruszwicy.Do niej przyłączonych jest kilka odgałęzień, które prowadzą do ciekawych miejsc, gdzie możemy znaleźć ślady naszej historii. Główną osią tego szlaku jest trasa łącząca Poznań, Gniezno, Trzemeszno, Strzelno i Kruszwicę. Od niej istnieje kilka bocznych odgałęzień prowadzących do wielu miejsc, które również miały ogromne znaczenie w historii naszego kraju m.in.  Ostrów Lednicki Biskupin, Wenecja, Żnin, Czerniejewo, Giecz, Lubostroń, a także Kórnik, Rogalin i wiele innych.

źródło zdjecia: pobiedziska.pl
Symbolem Szlaku Piastowskiego jest wizerunek piastowskiego orła z XIII wieku, który został znaleziony na Ostrowie Lednickim w czasie prac archeologicznych. Można go dostrzec na oznaczeniach stojących przy trasie. 

W 2011 roku za sprawą Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego szlak przeszedł gruntowną zmianę. Wytyczono w nowy sposób trasę, która ma uporządkować szlak pod kątem historycznym. Z taką inicjatywą wyszedł Powiat Gnieźnieński. Zamiast charakterystycznej "ósemki" przyjęte zostały dwie główne trasy, krzyżujące się w Gnieźnie. Pierwsza z nich przebiega na osi wschód - zachód czyli od Lubinia do Włocławka, druga - na osi północ południe czyli od Łekna do Kalisza.

Przebudowa ma na celu zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność Szlaku Piastowskiego. Czy tak faktycznie się stanie? Czas pokaże.

W 2012 roku Szlak Piastowski otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny. Uznano go za niezwykle ważny dla naszego dziedzictwa narodowego. 

Na Szlaku Piastowskim można spędzić jeden, dwa lub kilka dni i wypełnić je bogatym programem. Jest on częstym punktem programu wycieczek szkolnych, grupowych ale i osób indywidualnych. Często na etapie planowania powstaje pytanie - co zwiedzić? W kolejnych postach z tego cyklu przedstawię kilka wariantów tras.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.