piątek, 26 kwietnia 2013

GnieznoTo pierwsza stolica Polski, miasto królów i św. Wojciecha. Legendarna kolebka państwa polskiego. Tu nasz protoplasta Lech założył gród i rozpoczął jednoczenie plemion. Zanim na naszych ziemiach zapanowało chrześcijaństwo, nasi przodkowie pielęgnowali słowiańskie wierzenia. Na niewielkim wzniesieniu, zwanym dziś „Górą” albo Wzgórzem Lecha było miejsce kultu słowiańskiego boga Nyi – boga śmierci i narodzin. Jest to miejsce niezwykłe i magiczne, określane jako miejsce mocy. Gród został zbudowany na tym wzgórzu w sposób przemyślany. Dostęp do wzgórza był utrudniony, gdyż było ono otoczone wodami jezior: Jelonek, Święte, Świętokrzyskie, Winiarskie i bagnami. Jedynie od wschodniej strony można było wejść na wzgórze.

W X wieku państwo gnieźnieńskie było potężnym grodem zbudowanym w czasach panowania księcia Mieszka I. Powstało tu czteroczęściowe założenie grodowe, otoczone wałem drewniano – ziemnym.

O początkach mówi legenda:

Dawno temu żyli sobie trzej bracia: Lech Czech i Rus. Wyruszyli oni w świat w poszukiwaniu nowego miejsca osiedlenia dla swoich ludzi. Szli długo przez lasy, bory aż w pewnym momencie zobaczyli przed sobą przepiękny widok: krajobraz z niewielkimi pagórkami i licznymi jeziorami, w których odbijało się błękitne niebo. Lechowi tak spodobało się ten krajobraz, że postanowił spocząć pod rozłożystym dębem a bracia udali się w dalszą wędrówkę, jednak Czech podjął decyzję, by pójść na południe a Rus natomiast ruszył na wschód.

Gdy Lech udał się na odpoczynek, zachodziło słońce mieniąc się czerwoną barwą. W pewnym momencie na jego tle, w pobliskim gnieździe usadowionym na potężnym dębie, książę ujrzał białego orła, który właśnie rozpostarł skrzydła. Książę uznał ten niezwykły widok za znak od bogów i oznajmił, że właśnie tu pozostanie na stałe i osiedli się na tym niewielkim wzniesieniu, wśród pól i jezior, a biały orzeł na czerwonym tle będzie jego godłem. Nazwę zaś obrał od gniazda orlego i miejscu nadał miano: Gniezdno. Dziś to wzniesienie zwie się Wzgórzem Lecha i jest jednym z najstarszych miejsc w Gnieźnie.2 komentarze:

  1. Piękne miasto, byłem tam tydzień temu po blisko dwudziestu latach.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda. Wiele osób jest zachwyconych miastem, zwłaszcza teraz, gdy są "ogródki" przy kawiarenkach.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.