niedziela, 6 października 2013

Biskupin - dawne ślady


Biskupin jest jednym z bardziej popularnych obiektów Szlaku Piastowskiego zwiedzanych przez różne grupy wiekowe. Dzięki odtworzonym reliktom dawnych czasów możemy zobaczyć i dowiedzieć się jak żyli nas przodkowie, w jakich warunkach mieszkali, jakimi posługiwali się narzędziami.

Na terenie rezerwatu biskupińskiego znajdują się zabudowania z okresu kultury łużyckiej, częściowa rekonstrukcja osady biskupińskiej, muzeum, częściowa scenografia z filmu "Stara Baśń", zagrody ze zwierzętami hodowlanymi, ścieżka dydaktyczna, rekonstrukcja pieca chlebowego, garncarskiego i wiele innych ciekawych atrakcji. Zrekonstruowane wnętrza chat pozwalają poczuć atmosferę tamtych czasów, wyobrazić sobie życie w skromnych, warunkach. Ekspozycję uzupełnia bogata ilustracja fotograficzna prezentująca zdjęcia z okresu pierwszych wykopalisk.

Odkrywcą Biskupina był nauczyciel z pobliskiej szkoły pan Walenty Szwajcer (1907-1994). Miało to miejsce w 1933 roku podczas wycieczki z grupą uczniów na półwysep.  Rok później - w 1934 roku rozpoczęły się prace archeologiczne. Z pewnością Walenty Szwajcer nie przypuszczał, że jego odkrycie dotyczyć będzie osady, która istniała ok. 740 roku p.n.e. Data powstania osady biskupińskiej została ustalona na podstawie badań metodą dendrochronologiczną, które  wykazały, że drzewa na budowę osady zostały ścięte w latach 747 - 722 r. p.n.e.


Osada została zbudowana na wyspie o powierzchni ok. 2 hektarów i składala się z 13 długich domów, ulicy okrężnej, ulic poprzecznych, otoczona  wałem drewniano - ziemnym. Wyspa była wzmocniona falochronem, który otaczał brzegi wyspy i ochraniał przed podmywaniem.   Do osady prowadził drewniany pomost i okazała brama osłonięta ostrokołem Upadek Biskupina nastąpił  w V wieku p.n.e. na skutek zmian klimatycznych, które spowodowały podniesienie się wód jeziora Biskupińskiego i podtopienia wyspy.

osada  normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
rejs statkiem 7 zł
lekcja muzealna 7 zł

płacą również opiekunowie


scenografia ze "Starej Baśni" - zagroda Wisza

budynek muzeum

fragment wystawy stałej w muzeum

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.