środa, 22 lipca 2015

Przewodnik po Gnieźnie

Gniezno - pierwsza stolica Polski, jest popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów. To stały element zwiedzania Szlaku Piastowskiego. Najczęściej oprowadzaniem po piastowskiej ziemi zajmują się miejscowi przewodnicy, którzy przybliżają historię tej historycznej trasy. Jednak z takiej oferty korzystają głównie grupy zorganizowane. Turyści indywidualni mogą także zamówić taką usługę lecz najczęściej posługują się różnego rodzaju opracowaniami z danego regionu. Jeśli chodzi o Gniezno, to dawno nie było publikacji, która opisywałaby dokładnie miasto i pokazywała jego atrakcje prowadząc turystę po jego ulicach. Takiego zadania podjął się Maciej Kuźniewski, który jest miłośnikiem Gniezna i pasjonatem historii. To popularna postać wśród gnieźnian, którzy wielokrotnie mogli oglądać widowiska historyczne przygotowane przez prowadzoną przez autora Grupę Widowisk Historycznych "Comes". http://www.comes-gniezno.com/ 

"Witam Państwa w jednym z najważniejszych miejsc dla historii Polski. Któż z nas nie pamięta z lat szkolnych legendy o Lechu, Czechu i Rusie? Kto na wspomnienie tej historii nie przytacza w myślach obrazu orła białego, gnieżdżącego się na potężnym dębie, u stóp którego legendarny Lech wzniósł potężny gród?" - tak zaczyna się opowieść o "przesiąkniętym historią mieście" w przewodniku pt.: "Spacer po Gnieźnie".

Wędrówkę zaczynamy od placu św. Wojciecha i poznania historii patrona Gniezna, by potem przejść katedry gnieźnieńskiej, w której oglądamy zarówno jej wnętrze, jak i podziemia i oczywiście słynne Drzwi Gnieźnińskie oraz relikwiarz św. Wojciecha. Następnie poświęcamy uwagę otoczeniu katedry, by potem przejść do zwiedzania uliczek miasta.

Tu Comes proponuje wersję krótszą i bardziej rozbudowaną. Można bowiem skierować się ulicą Tumską wprost na gnieźnieński rynek czyli Wzgórze Panieńskie, lub podążyć tam z autorem nieco odmienną trasą, która wiedzie przez Dolinę Pojednania. Słuchając a raczej czytając historie opowiadane przez Macieja Kuźniewskiego spoglądamy na miasto w nowy sposób. Uświadamiamy sobie bowiem, że tutaj każde miejsce ma swoje dzieje i wszędzie jest zaklęty dawny świat.

Zaletą przewodnika jest niewątpliwie staranne wydanie. Został on wydrukowany na dobrej jakości papierze, uzupełniony kolorowymi zdjęciami, rysunkami i mapkami. Również styl narracyjny zastosowany przez Macieja Kuźniewskiego pomaga w poznawaniu danego miejsca. Nie jest on nadmiernie rowlekły i przytłaczający, lecz konkretny i lekki. Zwraca uwagę na najważniejsze fakty i miejsca znajdujące się przede wszystkim na Wzgórzu Lecha i wokół niego. Dla tych, którzy czuliby niedostyt, jest propozycja zajrzenia jeszcze do Muzeum Początków Państwa Polskiego mieszczącego się nad jeziorem Jelonek. Na końcowych stronach książeczki turysta może poznać kalendarium wydarzeń gnieźnieńskich oraz listę polecanych przewodników wraz z ich numerami telefonów. 

Wydawca: Patryk Pawlak www.ppwydawnictwo.pl
Opracowanie: Maciej Kuźniewski
Rok wydania: 2015
Fotografie: Maciej Kuźniewski oraz Mirosław Dudko, Beata Orczykowskia, Anna Farman, Przemysław Degórski, Piotr Robakowski i Marcin Kulczyński. 

1 komentarz:

  1. Miałam kiedyś okazję być w Gnieźnie i wspominam je bardzo dobrze ;). Chętnie bym tam wróciła :).

    OdpowiedzUsuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.