niedziela, 26 lutego 2017

Święto przewodnika w Strzelnie


Kilka dni temu - 21 lutego - przypadał Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji PTTK Strzelno i Muzeum Romańskie przy parafii w Strzelnie, jak co roku zorganizowało zwiedzanie Strzelna dla osób zainteresowanych historią.

Zwiedzanie zaczęło się od wizyty w Rotundzie św. Prokopa, która została udostępniona po zakończonych pracach konserwatorskich. Zebranych przywitał proboszcz Parafii św. Trójcy ks. Otton Szymków a następnie przewodnik i kustosz  Damian Rybak przybliżył historię rotundy św. Prokopa. Mogliśmy też  usłyszeć o nowych odkryciach jakich dokonano w czasie odnowy wnętrza świątyni zaprezentowanych przez konserwatorów z Torunia Jarosława i Barbarę Czechowskich.

Kolejnym punktem była wizyta w muzeum, w którym mogliśmy zobaczyć nową wystawę a następnie  spacer po mieście do Wieży Ciśnień, w której odbył się krótki koncert na instrumentach dętych a następnie przeszliśmy do Biblioteki Miejskiej. Tam, przy kawie i ciastkach, zaprezentowaliśmy prelekcję pt.: "Historia Prymasostwa w Polsce" opracowana z okazji  600 - lecia powstania prymasostwa w Gnieźnie. Zakończyła się ona miłym akcentem, gdyż otrzymaliśmy od prezesa PTTK w Strzelnie upominki i podziękowanie za współpracę.


Zaproszenie na zwiedzanie Strzelna spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Strzelna jak i spoza tego miasta. Wśród nich znalazła się też kilkuosobowa grupa przewodników z Gniezna. Atmosfera jak zwykle była bardzo sympatyczna i przyjazna. 

powitanie przez proboszcza

opowieści konserwatorskie
Jarosława Czechowskiego
zakres prac konserwatorskich wzbudził
duże zainteresowanie i dyskusje
z konserwatorami

w muzeum w Strzelnie przy parafii św. Trójcy

spacerkiem do Wieży Ciśnień

Wieża Ciśnień w Strzelnie
koncert puzonowy w Wieży Ciśnień


prelekcja w bibliotece


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.