sobota, 30 kwietnia 2016

Początki Polski oczami prof. Strzelczyka

źródło zdjcia: muzeumgniezno.pl
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie,w ramach prezentowanej wystawy "Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna", organizuje cykl wykładów nawiązujących swoim tematem do początków powstawania państwa polskiego. 29 maja 2016 roku swoją analizę wydarzeń sprzed ponad 1000 lat przedstawił prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk. Prelekcja odbyła się pod tytułem: „"14 kwietnia przed 1050 laty". Na spotkanie przybyło wielu zainteresowanych historią osób, w tym przewodnicy gnieźnieńscy.

źródło zdjęcia: america.pink
Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk jest niewątpliwym autorytetem w środowisku osób interesujących się historią. To polski naukowiec, profesor nauk humanistycznych, historyk-mediewista specjalizujący się m.in. w początkach państwa polskiego oraz państw barbarzyńskich na ziemiach dawnego Imperium Romanum. Był dyrektorem Instytutu Historii i kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecznej UAM. Jest członkiem PAU i Członkiem Centralnej Komisji Ds. Stopni i Tytułów Naukowych. W 2009 roku zdobył Polskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Jego specjalnością jest historia państwa polskiego, państwa barbarzyńskich i kultura słowiańska. W swoim dorobku ma wiele interesujących publikacji, w tym "Goci - rzeczywistość i legenda", "Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy", „Mieszko I”, „Bolesław Chrobry”, „Zjazd Gnieźnieński”, „ Średniowiecze - jakie? Jak?” i wiele innych. 

Profesor spotkał się z miłym przyjęciem i zainteresowaniem słuchaczy, którzy po godzinnym wykładzie zadawali szereg pytań. W efekcie spotkanie trwało ponad 2 godziny lecz był to czas, który warto było spędzić w piątkowe popołudnie.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.