niedziela, 17 kwietnia 2016

Parowozownia Gniezno

Gniezno znane jest przede wszystkim jako pierwsza stolica Polski, miasto świętego Wojciecha i miejsce związane z pierwszymi Piastami. Większość turystów zwiedza piękną, gotycką katedrę ze słynnymi Spiżowymi Drzwiami, muzea i rynek.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie proponuje to historyczne miasto. Jedną z nich jest zabytkowa, XIX wieczna Parowozownia. W dniu 16 kwietnia 2016 po jej terenie  zostali oprowadzeni przez przewodnicy gnieźnieńscy roku. Barwnie i ciekawie opowiadał o tym obszarze Krzysztof Modrzejewski. Spotkanie to umożliwiło bliższe poznanie dziejów kolejnictwa i współczesne plany związane z tym miejscem.

Historia kolei w Gnieźnie sięga 1872 roku, gdy wybudowano linię z Poznania przez Gniezno oraz z Inowrocławia do Torunia i Bydgoszczy. Wówczas wybudowano dworzec, wieżę wodną, budynki przeznaczone dla administracji i parowozownia z czterema stanowiskami. Kolejną linią była trasa wiodąca do Oleśnicy przez Wrześnię, Jarocin i Krotoszyn, która powstała w 1875 roku. Powstałą wówczas druga parowozownia. Budynki parowozowni stopniowo rozbudowywano aż w końcu na początku XX wieku przebudowano cały układ torowy. Powstały m.in.: druga hala wachlarzowa, noclegowna i wieża wodna. Pod koniec XIX stulecia w pobliżu lokomotywowni powstała stacja kolei wąskotorowej . W trakcie I wojny światowej w bezpośrednim sąsiedztwie parowozowni wybudowano most drogowy nad torowiskiem, który istnieje do dziś. więcej o kolei tutaj

Tekst o parowozowni na podstawie strony parowozowniagniezno.pl , na której można rezerwować oprowadzanie po obiekcie. 

Bilety wstępu: 
dla osób powyżej 18 lat -  6 zł ,
dla osób poniżej 18 lat -  4 zł
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.