sobota, 21 lutego 2015

Międzynarodowy Dzień Przewodnika


Od ponad 25 lat 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Święto zostało ustanowione w 1989 r. w czasie III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA). Miała ona miejsce w Nikozji na Cyprze.

Warto w tym dniu uświadomić sobie ważną rolę jaką pełnią przewodnicy w swoich regionach. Dzięki ich zaangażowaniu możemy poznać lepiej swoje miasto, okolicę i historię zarówno Polski jak i własnego miejsca zamieszkania. Najczęściej są to osoby z pasją i w taki sposób podchodzą oni do tego co robią. Ich profesjonalizm, wiedza zdobyta na kursach, szkoleniach, własnych doswiadczeniach i poszukiwaniach powoduje, że znają mnóstwo wspaniałych opowieści, legendy i ciekawostek charakterystycznych dla danego regionu.


W tym ważnym dniu odbyło się spotkanie przewodników gnieźnieńskich z prezydentem miasta Gniezna - Tomaszem Budaszem. Początek zainicjowany został przy nowej fontannie na rynku miasta. Po spacerku uliczkami piastowskiego grodu trwały aktywne rozmowy przy kawie i ciastkach w siedzibie Urzędu Miasta.

W Dniu Przewodnika życzę moim kolegom i koleżankom (oraz sobie :) ) zawsze wspaniałych grup, dużo energii i kreatywności. Niech zawsze towaryzszy nam ładna pogoda zarówno atmosferyczna jak i duchowa na turystycznych szlakach!


Historia związana z przewodnictwem turystycznym: [źródło

I Międzynarodowa Konwencja Przewodników Turystycznych odbyła się w lutym 1985 r. w Jerozolimie. Wówczas zgłoszono propozycję utworzenia federacji narodowych i innych organizacji przewodników turystycznych. 

Podczas II Konwencji, która odbyła się w 1987 r. w Wiedniu, WFTGA została zarejestrowana w oparciu o prawo austriackie. Siedzibą Federacji stał się Wiedeń ze stałym przedstawicielem WFTGA, ale siedzibą zarządu Federacji jest Londyn. 

Podczas III Konwencji w Nikozji w 1989 r. ustanowiono dzień 21 lutego Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego 

Pierwszy raz świętowano Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego (International Tourist Guide Day – ITGD) w 15 krajach, po tym jak Titina Loizides, przewodnicząca Światowej Federacji Przewodników Turystycznych (Word Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), zainicjowała go 21 lutego 1990 r. 

WFTGA jest organizacją pozarządową, współpracującą z UNESCO i jest uznawana przez UNWTO (United Nations World Tourism Organization – Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych) jako oficjalny organ reprezentujący wyszkolonych i licencjonowanych przewodników turystycznych na całym świecie. WFTGA jest organizacją non-profit kierowaną przez wybierany zarząd, którego członkowie obecnie pochodzą z następujących krajów: Austria, Cypr, Holandia, Indie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki 

Aktualnie Word Federation of Tourist Guide Associations zrzesza 65 organizacji przewodnickich krajowych z całego świata (ponad 120 000 członków) 

Ostatnia Konwencja WFTGA odbyła się w dniach 30.01 – 02.02. 2011 r. w stolicy Estonii, Talionie, Prezesem Federacji została pani Rosalind Newlands ze Szkocji, a sekretarzem Patricka Blain

źródło zdjęć:
1) u góry - powiat.kolobrzeg.pl
 pozostałe - własne


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.