piątek, 27 września 2013

Dzień Turystyki

Dziś Światowy Dzień Turystyki. Słowo to pochodzi od francuskiego zwrotu "tour" co oznacza wycieczkę lub podróż do jakiegoś miejsca z zamiarem powrotu do niego. 

Wikipedia określa ją tak:
Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym

Natomiast Światowa Organizacja Turystyki opisuje ją jako "ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, służbowych lub innych nie dłużej niż rok bez przerwy poza swoim codziennym otoczeniem."

Jakkolwiek by ją nie definiować, turystyka jest jedną z ważniejszych elementów życia społecznego. Widać to bardzo dobrze w okresach letnich, kiedy chętnie w czasie urlopów wyjeżdżamy poza swoje miejsce zamieszkania, szukając urokliwych miejsc do odpoczynku. Jej korzenie sięgają nawet starożytności, chociaż nie była może tak rospowszechniona jak w dzisiejszych czasach. Wówczas często ludzie podróżowali w celach handlowych lub  religijnych i przy okazji podziwiali widoki danego miejsca i poznawali świat.

Arkady Fiedler
Najsłynnieszymi podróżnikami byli Marco Polo, Francesco Petrarka, Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb, Thomas Cook, który w 1841 roku założył w Anglii pierwsze biuro podróży i zorganizował pierwszą wycieczkę na trasie Leicester - Loughborough. Współcześnie również możemy poszczycić się wieloma znakomitymi podróżnikami, m.in. Tony Halik, Elżbieta Dzikowska, Arkady Fiedler, Marek Kamiński i wielu innych

Tony Halik
Intensywny rozwój turystyki nastapił po II wojnie światowej w latach 50 - tych. Podróżowano nie tylko w celach poznawczych ale także wypoczynkowych, zwłaszcza lata 60 i 70 przyniosły zapotrzebowanie wyjazdów na narty a to z kolei zwiększyło powstawanie baz noclegowych i zaplecza turystycznego w wielu regionach świata. 

Dziś popularna jest turystyka zagraniczna, często indywidualna, kiedy zwiedzamy piękne miejsca, zabytki, poznajemy inną kulturę. Nieraz dzieje się tak, że nie znamy dobrze własnego kraju a nawet miejsca, w którym mieszkamy, natomiast jesteśmy dumni, że poznaliśmy świat.


Tymczasem w Polsce mamy niezwykle urokliwe zakątki, których nie doceniamy. Dlatego namawiam do podróżowania nie tylko zagranicznego ale także krajowego. Hasło "Poznaj swój kraj" jest nadal aktualne. Historyczne i legendarne miejsca, zabytki, uzdrowiskowe obszary, cudownie położone jeziora zachęcają do poznawania naszego kraju.

źródło zdjęć:
www.sggw.pl
wikipedia.org
polska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.