środa, 24 czerwca 2015

Wykład "Zjazd Gnieźnieński"


W dniu 23 czerwca odbył się ciekawy wykład dotyczący Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wydawałoby się, że jest to temat znany, zwłaszcza Gnieźnianom, gdyż to ważne wydarzenie historyczne jest związane z Gnieznem. Chcąc jednak wyobrazić sobie okoliczności jemu towarzyszące, trudno powiedzieć coś więcej, gdyż materiały źródłowe na ten temat są bardzo skromne. 

Dr hab. Leszek Wetesko jest znaną postacią w środowisku gnieźnieńskim zwłaszcza dotyczącym historii i początków państwa polskiego. Jest historykiem sztuki, historykiem i muzealnikiem. W 1985 roku uzyskał tytuł magistra historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. W latach 1085 - 2009 pracował w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie od 1991 roku pełnił rolę v - dyrektora. W 2008 roku zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii a w 2014 roku = doktora habilitowanego w zakresie historii. więcej o jego ścieżce tutaj. W swoim dorobku ma liczne publikacje, artykuły, monografie i opracowania naukowe. 

Wykład na temat Zjadu Gnieźnieńskiego odbył się w MOK-u w Gnieźnie. Był to drugi z cyklu otwartych wykładów organizowanych przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Pierwszy dotyczył sylwetki Bolesława Chrobrego. [tutaj relacja] Dr hab. Leszek Wetesko przedstawił zarys historyczny tego wydarzenia opierając się na materiałach źródłowych m.in. kroniki Tihetmara i Galla Anonima oraz odnosząc się do wspólczesnych opracować historycznych. Dzięki temu uzyskaliśmy obraz ówczesnego świata, zwyczajów i przebiegu Zjazdu Gnieźnieńskiego.

wizja zjazdu wg. Jana Matejki
Każdy wie, że w 1000 roku przybył do grobu św. Wojciecha cesarz niemiecki Otton III, który został powitany przez Bolesława Chrobrego. Otton III przywiózł ze sobą cenne dary, m.in kopię włóczni św. Maurycego oraz płyty ołtarzowe oraz uznał Chrobrego równego sobie. To są jednak podręcznikowe wiadomości i na tym najczęsciej wiedza przecetnej osoby się kończy. Dr hab. Leszek Wetesko stworzył obraz tego najważniejszego w dziejach Polski wydarzenia, którego efekty mamy do dziś w postaci metropolii gnieźnieńskiej. Można było wręcz "poczuć" tamtą atmosferę i bliżej poznać bohaterów sprzed 1015 -u lat.

Z pewnością można zgodzić się ze slowami Leszka Wetesko, który tak zaczął swoją prelekcję: 

"Zakładam, że nie ma gnieźnianina, który by nie miał choć odrobiny wiedzy na temat danego wydarzenia, nie zna głównych bohaterów, nie potrafi ich wymienić. Może gorzej by było z opisaniem samego przebiegu tego zjawiska, ale z tym ostatnim często historycy mają problem, dlatego że źródła są skąpe, ale różnorodne. Właściwie zawsze wstajemy wobec dylematu jak w istocie Zjazd Gnieźnieński wyglądał i co on właściwie nam dał. Przesadą nie będzie nazwanie go jednym z najbardziej znaczących epizodów naszej historii. Jego skutki odczuwamy aż do dziś. Fakt, iż w Gnieźnie znajduje się Arcybiskupstwo Gnieźnieńskie – pierwsza i przez kilkaset lat jedyna metropolia w Królestwie Polskim, jest efektem Zjazdu Gnieźnieńskiego."

Na stronie Piastowska Korona  można przeczytać krótką relację Soni Ishkhanyan ze spotkania i wrażenia Mirosława Dudko po spotkaniu:

źródło zdjęcia: piastowskakorona.pl
"Dla mnie te tematy są dosyć znane, bo współpracuję z dr Wetesko i jestem na bieżąco z jego tezami. Moim zadaniem jest upowszechniać je wśród turystów odwiedzających nasze miasto. Niemniej jednak każdy jego wykład zawiera wiele nowych i ciekawych wątków. Konkretnie o dzisiejszym występie mogę powiedzieć, że bardzo przyjemne, rzeczowe i konkretne wypowiedzi poparte materiałami źródłowymi. Interpretacja tychże tekstów należy do niełatwych zadań historyka, a dr Wetesko doskonale z tym sobie radzi. Każda jego argumentacja zdaje się być w istocie zgodna z prawdą . Wychodzę dziś z tego wykładu bogatszy o nowe doświadczenia i w pełni usatysfakcjonowany, że mogłem uczestniczyć w roli słuchacza"


i ja też tam byłam.... i nie żałuję :)
źródło zdjęcia: piastowskakorona.pl


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.