poniedziałek, 17 marca 2014

Pomnik św. Wojciecha

Jest to miejsce, do którego rzadko docierają wycieczki, gdyż z reguły zwiedzają Wzgórze Lecha i jego okolice. Tymczasem pomnik znajduje się u zbiegu ulic Chrobrego i Łubieńskiego, tuż prz kościele NMP Królowej Polski. Został odsłonięty 2 czerwca 1997 roku przez członków Honorowego Komitetu Budowy Pomnika wraz z przewodniczącym Komitetu Marszałkiem Senatu RP Adamem Struzikiem.

Na cokole stoi postać św. Wojciecha wykonana z brązu. Święty przedstawiony jest w ruchu. stoi na kamiennym cokole z napisem: „Świętemu Wojciechowi Patronowi Polski i Gniezna w 1000-lecie śmierci 997 – 1997” Obok znajduje się kamień z napisem: „Pomnik św. Wojciecha poświęcił i pobłogosławił Ojciec św. Jan Paweł II dnia 2 VI 1997 r.”

 W 1995 roku Towarzystwo Miłośników Gniezna postanowiło uhonorować milenium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Do tego przedsięwzięcia zaproszono wiele osób. Utworzono Komitet Honorowy Budowy Pomnika, na którego czele stanął Marszałek Senatu RP Adam Struzik. Projektantem i autorem był poznański artysta rzeźbiarz Jerzy Sobociński. ( ten sam autor wykonał pomnik Bolesława Chrobrego, który stoi przed katedrą gnieźnieńską) Projekt został uzgodniony z Komisją Kurialną, działającą pod przewodnictwem arcybiskupa J. Muszyńskiego.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.