poniedziałek, 10 marca 2014

Kościół w Modliszewku

W XVIII wieku został ufundowany kościół przez Aleksandera Filipa Kołudzkiego -  kanonika gnieźnieńskiego.

Został oddany do użytku w 1732 roku. Była to budowla drewniana modrzewiowa, do której w 1776 r. dobudowano dwie kaplice i nową wieżę. 

Do II wojny światowej parafia miała trzech proboszczów:
- księdza Józefa Stynowicza (roku 1835). 
- ksiądz Jan Walkowiak 1861 do 1891r, który przeprowadził gruntowny remont kościoła.   
- ksiądz Władysław, który 6.10.1941r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zginął śmiercią męczennika w lutym 1942 r. 

21 listopada 1982r. uroczyście obchodzono jubileusz 250 lecia budowy kościoła parafialnego w Modliszewku. Dnia 7 czerwca 1988 roku pożar, strawił cały kościół. Z pożaru ocalał osiemnastowieczny ornat, feretrony, kielich mszalny, baldachim, chorągwie noszone w czasie procesji, krzyż. Na jego miejscu postawiono obecny kościół, który góruje nad trasą do dziś.

Obecny murowany kościół jest z 1993 roku i został zbudowany na wzór modrzewiowego kościoła, który spłonął w 1988 roku. Jest to budowla jednonawowa z prezbiterium zwróconym na zachód i dwiema kaplicami. Dachy nad kaplicami są łamane i zwieńczone hełmami. Wieżyczkę zdobi figura św. Jakuba, który jest patronem parafii i kościoła.

Wewnątrz nie zachowały się żadne elementy z dawnego kościoła. Wnętrze jest skromne, bez bogatych zdobień


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.