środa, 15 stycznia 2014

Muzeum Archidiecezjalne


Muzeum Archidiecezjalne znajduje się w bezpośredniej bliskości katedry, na Wzgórzu Lecha, w zabytkowych budynkach kanonii. Gromadzi skarby katedry gnieźnieńskiej obejmujące zabytki sztuki sakralnej. Z tego powodu zwane jest popularnie "Skarbcem".  Zbiory zgromadzone w muzeum są unikatowe i jednymi z większych, obok skarbców wawelskiego i jasnogórskiego.

Obecne muzeum działa od  22 maja 1991 roku, gdzie przeniesiono skarby katedry gnieźnieńskiej eksponowane wcześniej w katedrze. Zostało powołane przez prymasa Polski kardynała Józeha Glempa. Muzeum mieści sie w zaadoptowanym budynku, dawnej kanonii, znajdującym się tuż przy katedrze. Liczne zbiory nagromadzone przez lata są w dużej części fundowane z okazji niezwykle ważnych wydarzeń. Podstawę kolekcji muzeum stanowią naczynia liturgiczne, czyli: kielichy, monstrancje, pacyfikały, pierścienie biskupie oraz szaty liturgiczne, obrazy i pokaźna kolekcja rzeźb.


Sala Gotycka

Kielich św. Wojciecha

Sala z relikwiarzami św. Wojciecha

kopia Drzwi Gnieźnieńskich


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.