czwartek, 31 marca 2016

Wielkość Gniezna

Od 11 marca do 25 października 2016 roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego prezentowana jest wystawa pt. "Chrzest - św. Wojciech - Polska - Dziedzictwo Średniowiecznego Gniezna." Ma ona ścisły związek z 1050 rocznicą Chrztu Państwa Polskiego, gdyż jest to dobry moment podkreślenia historycznej roli Gniezna w tworzeniu państwa polskiego.

Wokół wydarzeń z X wieku narasta wiele dyskusji i hipotez dotyczących naszych początków. Gniezno w tamtych czasach pełniło bardzo ważną rolę i było areną ważnych wydarzeń. Było ideową stolicą pierwszych władców polskich oraz stolicą metropolii kościelnej i duchowej.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezji w Gnieźnie i Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie.

W dniu dzisiejszym kurator wystawy - Tomasz Janiak spotkał się z przewodnikami gnieźnieńskimi i opowiedział o zgromadzonych eksponatach i założeniach przedsięwzięcia.

Na ekspozycję składa się prawie 200 zabytków świadczących o wielkości Gniezna w czasach największego rozkwitu ówczesnego grodu. Dają one obraz potęgi państwa gnieźnieńskiego i pięknego dziedzictwa kolebki Piastów.  Wśród nich możemy zobaczyć monety z mennic arabskich i niemieckich, elementy uzbrojenia drużyny książęcej, kopię włóczni św. Maurycego, pieczęcie i monety władców koronowanych w Gnieźnie, przedmioty liturgiczne i wiele innych.

Przestrzeń wystawy została podzielona na trzy części. Pierwsza związana jest z grodem gnieźnieńskim i związanymi z nim zabytkami. Druga część przedstawia początki kościoła w Gnieźnie, dlatego wchodzimy tu poprzez kopię Drzwi Gnieźnieńskich do rekonstrukcji rzutu rotundy wykonanej w skali 1:1, która w X wieku stała na Wzgórzu Lecha. Mamy stąd piekny widok na część trzecią, która Część trzecia podkreśla znaczenie Gniezna jako metropolii kościelnej i poświęcona jest katedrze gotyckiej. Tutaj mamy możliwość ujrzenia rekonstrukcji kaplicy gotyckiej, która stała na środku katedry i ochraniała grobowiec św. Wojciecha.

Oglądając poszczególne gabloty z cennymi zabytkami dokumentującymi dawne dzieje Polski, można poczuć wielkość tamtych czasów i docenić ogromne znaczenie Gniezna, z którego wywodzi się potężny ród Piastów. Przedstawione przedmioty na wystawie świadczą o bardzo ważnej roli Gniezna jako ośrodka kultu pogańskiego, kolebki wiary a przede wszystkim pierwszej stolicy państwa polskiego. 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.