Błogosławiona Jolenta Helena była cótką króla węgireskiego Beli IV i jego żony Marii - cesarzowej bizantyjskiej, której ojciec - Teodor Laskaris - był cesarzem Nicei.
Jolenta urodziła się w 1244 roku w Ostrzykomiu. Wychowała się na dworze swojej starszej siostry Kingi, żony Bolesława Wstydliwego. Kingia założyła klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Jolenta w 1256 roku wyszła za mąż za Bolesława Pobożnego, księcia kaliskiego i gnieźnieńskiego. Z tego związku urodziły się trzy córki: Elżbieta, Jadwiga i Anna. Warto tu wspomnieć, że Elżbieta między 1277 a 1278 była żoną księcia jaworskiego, legnickiego i wrocławskiego - Henryka V Grubego, Jadwiga w 1292 została żoną słynnego Władysława Łokietka, księcia kujawskiego a później matką Kazimierza Wielkiego, natomiast Anna już w w 1276, swoich młodych latach wstąpiła do zakonu Klarysek w Gnieźnie
Kinga i Jolenta po śmierci swoich mężów w kwietniu 1279 roku, wstąpiły do zakonu. Jolanta udała się na dwór swojej siostry Kingu do Krakowa a potem wróciła do Wielkopolski i od 1284 roku została mniszką w zakonie św. Klary w Gnieźnie. Zmarła najprawdopodobniej w kwietniu 1298 roku chociaż niektóre xródła podają rok 1300. Już wtedy miała opinię świętej. Beatyfikacja nastapiła dopiero w latach 1776 - 1779. W dniu 14 czerwca1827 roku została ogłoszona błogosławioną dekretem Kongregacji Obrzędów zatwierdzonym przez papieża Leona XII.
Bł. Jolenta jest patronką archidiecezji gnieźnieńskiej, Kalisza i Wielkopolski oraz chrześcijańskich matek.
We franciszkańskim Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna znajduje się relikwiarz z relikwiami bł. Jolenty.
W 1880 roku zawiązał się w Gnieźnie komitet, by upiększyć grób bł. Jolenty i wystawienia nowego ołtarza. Został wykonany w 1890 roku przez Gabriela Hermelinga wg projektu architekta Słąwomira Odrzywolskeigo.
Zrobiony jest z miedzi i stopu miedzi złoconej, ozdobiony grawerowanymi scenami z życia bł. Jolenty i pokryty emalią. Jest to rzadko spotykany historycznego relikwiarza skrzynkowego związanego na stałe z ołtarzem. Podstawa wykonana jest z białego marmuru i składa się z czterech romańsko stylizowanych, kwadratowych kolumnach. Swoim wygladem nawiązuje do wielkich stylizacji romańskich. Ma formę monumentalnej skrzyni, które jest rzadkim w Polsce przykładem tego rodzaju relikwiarza związanego na trwałe z ołtarzem.
Źródło zdjęć:
wikipedia.pl
własne zdjęcia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziekuję.